Kalendarz Liturgiczny:
Poniedziałek – UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
Wtorek – WSPOMNIENIE WSZYSTKICH WIERNYCH ZMARŁYCH
Czwartek – Wspom., św. Karola Boromeusza, biskupa 

Bóg słyszy nasz głos, nasze wołanie nawet wtedy, gdy nam się wydaje, że nie jesteśmy w stanie przebić się przez współczesny szum, który zewsząd nas otacza. On potrafi wyłuskać nasze wołanie pełne wiary, miłości i zaufania jak wołanie Bartymeusza. Kiedy wkraczamy w mury kościoła, wchodzimy w szczególną przestrzeń, którą wydzielamy ze świata, by tu spotkać się z Bogiem, słuchać Jego słowa, doznawać uzdrowienia, które dokonuje się przez sakramentalne znaki. Trwajmy w dziękczynieniu za te wszystkie dary.

W poniedziałek – 1 listopada, obchodzić będziemy Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. w kościele będą sprawowane o godzinie 7:30, 9:30 i 15:00. O godz. 14:00 rozpocznie się procesja żałobna z kościoła na cmentarz, połączona z modlitwami za zmarłych, polecanych w wypominkach „jednorazowych”. 

We wtorek 2 listopada Dzień Zaduszny, czyli Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msze Św., o godz. 7:30, 9:30 i 17:00. 

Odpust za zmarłych:

Tradycyjnie, nawiedzając z modlitwą kościół lub kaplicę publiczną w uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada, od południa) oraz w Dniu Zadusznym (2 listopada), możemy pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny, czyli całkowite darowanie kar dla dusz w czyśćcu cierpiących. Ponadto wypełniając określone warunki, możemy uzyskać odpust zupełny od 1 do 8 listopada za pobożne (czyli modlitewne) nawiedzenie cmentarza. Odpust zupełny możemy uzyskać raz dziennie. W roku 2021, podobnie jak w 2020, Penitencjaria Apostolska ogłosiła, że “odpusty zupełne dla wiernych zmarłych będzie można uzyskać przez cały listopad”.

Penitencjaria Apostolska wprowadziła też w roku 2021 dodatkową możliwość uzyskania odpustu zupełnego za zmarłych dla osób starszych, chorych i tych wszystkich “którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych…”

Jak uzyskać odpust zupełny dla zmarłych?

  1. W czasie nawiedzenia świątyni należy odmówić Ojcze nasz i Wierzę w Boga oraz trzeba wypełnić inne (ogólne) warunki, takie jak:stan łaski uświęcającej (spowiedź sakramentalna), Komunia św. i modlitwa według intencji Ojca Świętego.Odpust ten można uzyskać od południa dnia Wszystkich Świętych i przez cały Dzień Zaduszny (w listopadzie 2021 może być przeniesiony na inny dzień, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych).
  2. Również wierni, którzy pobożnie nawiedzą cmentarz i przynajmniej w myśli pomodlą się za zmarłych, zyskują odpust, który może być ofiarowany za dusze w czyśćcu cierpiące; odpust ten w dniach od 1 do 8 listopada jest zupełny(w listopadzie 2021 dowolne 8 dni przez cały miesiąc!), w ciągu roku cząstkowy. 

Ogólne warunki uzyskania odpustu zupełnego:

  • brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet powszedniego
  • stan łaski uświęcającej czyli brak nieodpuszczonego grzechu ciężkiego lub spowiedź sakramentalna
  • przyjęcie Komunii świętej
  • odmówienie dowolnej modlitwy w intencji, w której modli się Ojciec Święty
  • odpust może być uzyskany tylko jeden raz danego dnia.

Po jednej spowiedzi (stan łaski uświęcającej) można uzyskać wiele odpustów zupełnych, natomiast po jednej Komunii świętej i jednej modlitwie w intencjach papieża – tylko jeden odpust zupełny.

Kościół zachęca do ofiarowania odpustów za zmarłych (niekoniecznie muszą być to osoby nam znane, nie musimy wymieniać konkretnego imienia – wystarczy ofiarować odpust w intencji osoby zmarłej, która tego odpustu potrzebuje).

  1. W roku 2021, podobnie jak w 2020, zgodnie z Dekretem Penitencjarii Apostolskiej:

Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko łącząc się duchowo z tymi wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte, oraz wykluczając wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mając intencję kiedy to tylko będzie możliwe spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu), albo jeśli podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych, lub też jeśli wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.”

Odpust zupełny –  uwalnia od kary doczesnej należnej za grzechy w całości.

Odpust cząstkowy – uwalnia od kary doczesnej należnej za grzechy w części, jest oznaczany bez określania dni lub lat. Kryterium miary tego odpustu stanowi wysiłek i gorliwość, z jaką ktoś wykonuje dzieło obdarzone odpustem cząstkowym.

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek,  piątek i sobota miesiąca.

I - Czwartek Miesiąca – modlimy się o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

I - Piątek Miesiąca. Odwiedziny chorych od godz. 9.00, spowiedź św., od godz. 15.30,  o godz. 17.00 Msza Św., po Mszy Adoracja Najświętszego Sakramentu.

I - Sobota Miesiąca – oddajemy cześć Niepokalanemu Sercu NMP. O godz. 16.30 różaniec poprowadzą Róże Różańcowe.

Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej oraz słuchania i oglądania programów katolickich w radio i TV.

Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.

W środę zapraszamy na Mszę Św., wieczorem o godz. 17.00 oraz Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Wypominki roczne i jednorazowe za dusze + Śp., naszych Zmarłych, można zamawiać w kancelarii parafialnej i zakrystii naszego kościoła.

Bóg Zapłać za wszystkie ofiary składane na potrzeby naszej Wspólnoty Parafialnej.

WSZYSTKIM GOŚCIOM I WIERNYM NASZEJ WSPÓLNOTY PARAFIALNEJ ŻYCZYMY DOBREJ NIEDZIELI  I BŁOGOSŁAWIONEGO TYGODNIA

Z Dzienniczka s. Faustyny

Udzielil mi Pan poznania lask, ktorymi mnie nieustannie obsypuje. swiatlo to przeniknelo mnie do glebi i zrozumialam te niepojete wzgledy Boze, ktore mi Bog okazuje. Pozostalam w celi na dlugim dziekczynieniu, lezac twarza na ziemi, i wylewalam lzy wdziecznosci. Nie moglam sie podniesc z ziemi, bo co sie chcialam podniesc, to swiatlo Boze dawalo mi nowe poznanie laski Bozej; az za trzecim razem moglam sie podniesc z ziemi. Jako dziecko czulam, ze wszystko, co posiada Ojciec niebieski, moim jest. Sam mnie podniosl z ziemi az do Serca swego; czulam, ze wszystko, co istnieje, jest w sposob wylaczny moim, a ja nie mialam do tego wszystkiego zadnych pragnien, bo mi wystarcza Bog sam. [Dz. 1279]

164092